Tagszervezetek

Honvéd Nyugállományúak Klubja

                           Honvéd Nyugállományúak Klubja, Ercsi

                                   Bemutatkozás

 

 A Klub megalakulását 1977. október 1-től keltezi. Ekkor kilenc nyugállományú katona

megalakította a Nyugállományú Katonák Baráti Társaságát. Ez a növekvő létszámú

baráti társaság - az akkori katonai vezetés által kiadott HM belső rendelkezés alapján -

1983-ban Ercsi Helyőrség Nyugállományúak Klubjává alakult át 23 fős taglétszámmal.

 Működésének felügyeletét a Helyőrség elöljáró parancsnoksága látta el.

 

  A magyar társadalomban bekövetkezett változásokkal összhangban  - az egyesülési

jogról szóló 1989 évi II. törvény alapján - 1990-ben a Klub 56 fős tagsága önálló társadalmi szervezetként megalakította a  jelenleg is működő Honvéd Nyugállományúak Klubját. Ezt a

szervezetet a Fejér Megyei Bíróság 415. fsz. alatt bejegyezte és alapszabályát jóváhagyta.

 

  Az önálló társadalmi – jelenleg civil - szervezetként történő működés több mint 30 éve alatt a működési feltételek gyökeresen megváltoztak. A Magyar Honvédség átalakításának részeként  Ercsi Helyőrség fokozatosan leépült és az utolsó katonai szervezet 1999-ben megszűnt. A Klubnak otthont adó Helyőrségi Művelődési Otthon még 2004-ig működött, ettől kezdve a létezés elhelyezési feltételeit Ercsi Város Önkormányzata biztosítja. Ennek alapját a HM, az Ercsi Város

Önkormányzata és a Honvéd Nyugállományúak Klubja által aláírt együttműködési megállapodás

képezi. A Város Önkormányzatával az együttműködés példaértékű. A természetben nyújtott támogatáson túlmenően – az önkormányzat anyagi lehetőségei függvényében - a Klub évente pénzbeli támogatásban is részesül.

 

A Klub alapszabálya a bekövetkezett jogszabályi változásokkal összhangban az elmúlt harminc év alatt többször változott. A változások következtében a taglétszám örvendetesen növekedett, a 2010. évtized közepén meghaladta a 160 főt. Az elöregedés és az elhalálozások következtében a taglétszám csökkenő tendenciájú. 2020 végi taglétszám 126 fő.  A Klub 2006 és 2013 között közhasznú besorolású szervezetként működött, 2013-ban a megváltozott feltételek miatt erről lemondott. Az új PTK-nak megfelelő alapszabályát a  Székesfehérvári Törvényszék 2016-ban jóváhagyta.  

 

 A Klub  működési célja három irányú:

  • Ercsi katonai hagyományainak ápolása, honvédelmi célú tájékoztató munka végzése, a katonák bajtársi szellemének fenntartása.
  • A Klub tagságába tartozó nyugállományú katonák, a Magyar Honvédség nyugdíjas alkalmazottjai és hozzátartozóik érdekeinek képviselete Ercsi Önkormányzatánál, a Magyar Honvédség kijelölt szervezeteinél, valamint az ezzel foglalkozó civil szervezeteknél.
  • A tagok szervezeten belüli segítése és támogatása, irányukba szociális és kegyeleti tevékenység végzése, részükre egészségmegőrző, betegségmegelőző, kulturális és szórakozási programok szervezése.

 

    A katonai hagyományok ápolása keretében fenntartjuk Ercsi katona-történeti emlékeit bemutató állandó kiállítást, kiadtuk a Magyar Honvédség Ercsi helyőrségének történetét összefoglaló kiadványt, felállítottuk az Ercsiben működött katonai szervezetek emlékművét,

öt évenként kiadványban foglaljuk össze a Klub működését, évente megünnepeljük a Magyar Honvédelem Napját és megrendezzük az Ercsiben működött katonai szervezetek ünnepét. A

Város katonai emlékhelyein a városi ünnepségek keretében rendszeresen elhelyezzük Klubunk koszorúit.

  

  2017-től Klubunk szervezi a Magyar Hősök Emléknapja városi rendezvényét. A rendezvény keretében ünnepélyes keretek között megkoszorúzzuk a Város I és II. világháborús hősi halottjainak emlékműveit. Ezen túl I. világháborús hadikártyákkal városi ultiversenyt szervezünk.

 

   A katonai érdekvédelem illetékes szervével együttműködésben végezzük a nyugállományú katonák, az MH nyugdíjas alkalmazottai valamint az MH gondozási körébe tartozó személyek

részére a jogosultságok és járandóságok biztosításával kapcsolatos tevékenységeket. A rászorulók részére kezdeményezzük a segélyezéseket.

 

  Ápoljuk elhunyt katona- és munkatársaink emlékét, sírhelyeiknél a Halottak Napján gyertyát

gyújtunk és virágot helyezünk el. Közreműködünk elhunyt  társaink temetésének megszervezésében és lebonyolításában. Beteg tagtársainkat rendszeresen látogatjuk, részükre a lehetséges segítséget biztosítjuk. Évente 3-4 alkalommal gyógyfürdő látogatást és a nyári hónapokban 3-5 alkalommal bográcsos főzést szervezünk. Tagjaink szórakozási igényeinek megfelelően évente négy alkalommal zenés – táncos mulatozást rendezünk.

 

  A klub gazdálkodása kiegyensúlyozott. Éves munkaprogramjaink pénzügyi fedezetét a tagdíjbevételek, az önkormányzati és a HOKOSZ útján kapott támogatások, az SZJA 1 % felajánlások, valamint a magántámogatások biztosítják. 

          

    A Klub elnöke: Domine János nyá ddtbk T.: 06-25-255-096, e. mail: domivancsa@invitel.hu

    A Klub levelezési címe: a mindenkori elnök lakcíme.