Tagszervezetek

Bajtársi Egyesület

A Bajtársi Egyesület Nagyatád, tagja a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetségének, a Honvédségi Klubok Országos Szövetségének, valamint a Nyugdíjasok Szervezeteinek Somogy Megyei Szövetségének.

Rendeltetése: a Bajtársi Egyesület Nagyatád, mint társadalmi szervezet önkéntesen létrehozott, önkormányzattal rendelkező szervezet, amely az Alapszabályában meghatározott célra alakult, nyilvántartott tagsággal rendelkezik, és céljainak elérésére szervezi tagjainak tevékenységét.

Célkitűzései:

  • érdekvédelem
  • szociálisan rászoruló tagjainak segítése, a Tagság kulturális ismereteinek bővítése, a kulturális örökség megóvása, a katonai hagyományok ápolása, a Tagság testi-lelki egészségének megóvása érdekében sport, és kulturális rendezvények szervezése.
  • Az Egyesület közhasznú tevékenysége során működteti a tulajdonát képező, általa fenntartott, Aradi Klubot, mint a volt Helyőrségben maradt nyugállományúak, honvédségi közalkalmazottak, a fegyveres erők, és rendvédelmi szervek aktív és nyugállományú tagjai, mindezek családtagjai, özvegyei művelődési intézményét.

Fő feladata: a volt Nagyatádi Helyőrség alkalmazási területén élő nyugállományú katonák, nyugdíjas honvédségi alkalmazottak (akkor is, ha nem egyesületi tagok), ezek családtagjainak, valamint civil tagjainak érdekvédelme.

 

Tagság létszáma, összetétele százalékos arányban

Létszám

Katona

Rendőr, Tüo, VPOP.

Civil

Férfi

Aktív

Nyugdíjas

  84

25

5

54

34

50

1

83

Aktivitása: Habár Tagságunk átlag életkora magas, rendezvényeinken 70-75 fő nagyon aktív. A kevésbé aktív hányadot minden esetben objektív okok akadályozzák egyesületi tevékenységükben. Mivel kitűzött céljaink demokratikus döntéssel születnek, azok támogatottsága is magas fokú.

Elődünk, a Fegyveres Erők Klubja 1973-tól, 1989-ig működött. Az 1989. november 24-i Közgyűlésen a FEK egyesületté alakult. Ezért, ettől az időponttól számítjuk az Egyesület megalakulását. Új neve: Fegyveres Erők és Testületek Nyugállományú Tagjainak Érdekvédelmi Egyesülete lett. Az alapító létszám 30 fő volt. Létszámunk fokozatosan növekedett, az utóbbi 5-6 évben 100 fő körül mozgott. Az Egyesület soraiba tömöríti a volt Lövész Ezred, Harckocsi Ezred, Fegyelmező Zászlóalj nyugállományú tagjait, családtagjaikat, a katonaözvegyeket, a BM nyugdíjasokat, és a civil szimpatizánsokat. A Somogy Megyei Bíróság 1989-ben vette nyilvántartásba az Egyesületet, mint társadalmi szervezetet. 1992-ben változott az Egyesület neve Bajtársi Egyesületté. 1998-ban a Somogy Megyei Bíróság átminősítette az Egyesületet közhasznú társadalmi szervezetté, mely 2014-ben társadalmi szervezetté változott.

                 1999-ben, a HM segítségével, megvásároltuk jelenlegi klubunkat, egy volt szolgálati lakást, több mint 816.000 Ft értékben. Itt szervezzük az Egyesület tevékenységét, köztük a legfontosabbat: az érdekvédelmet. Az elmúlt 21 évben felmerült feladatokat sikeresen oldottuk meg, reméljük így lesz ez a jövőben is. Garancia erre a Magyar Honvédség Nyugat-magyarországi Hadkiegészítő Parancsnoksággal, a Kaposvári Toborzó és Érdekvédelmi Irodával (és természetesen ezek jogelődeivel) kialakult rendkívül jó kapcsolatunk. Évente helyszíni kiszállással is segítik idős tagjaink ügyeinek intézését. Kegyeleti, szociális, adminisztratív ügyekben, segélyezésekben, érdemi elismerésekben minden esetben számíthat segítségükre az Egyesület.

                 A kulturális eseményekből a legnépszerűbbek a különböző szintű bajtársi találkozók, és a kirándulások. 21 év alatt bejártuk Magyarországot Soprontól Ópusztaszerig, az Őrségtől Aggtelekig. Többször jártunk az Országházban, a Szegedi Szabadtéri Játékokon, a Pécsi Nemzeti Színházban, a Kaposvári Csiky  Gergely Színházban, Pákozdon,  Komáromban.  2002-ben még Horvátországban is jártunk , Kaproncán. Kirándulásaink során mindig érintettünk egy vagy több hadtörténeti helyszínt, mint például Szigetvár, Eger, Visegrád, Mohács. Évek óta visszatérő vendégei vagyunk az Országos Családi Napnak, a komáromi Monostori-erődben. Rendszeresen részt veszünk a különböző helyeken rendezett régiós, és megyei bajtársi találkozókon. Az utóbbi években sajnálatosan szűkülő pénzügyi helyzetünk miatt, csökkenteni kellett kirándulásaink számát, és távolságát. Jelen körülmények között fontosabbnak tartjuk fenntartani az Aradi Klubot, mely bázisa, támaszpontja az Egyesület működésének.

                  Ernyőszervezeteink munkájában küldötteink részt vesznek, a kapott, vagy vállalt feladatokat teljesítjük. 2007-ben, az I. Országos Lövész Találkozó szervezésében és lebonyolításában részfeladatokat végeztünk. Állami és nemzeti ünnepeinken képviseltetjük Egyesületünket, koszorúzunk.

                   Karitatív tevékenységünk: évek óta részt veszünk a „Hátrányos helyzetű gyermekek karácsonya” elnevezésű rendezvény szervezésében, lebonyolításában.

                    2009-től Egyesületünk vállalta a nagyatádi Központi Temetőben nyugvó Várkonyi László repülő őrmester sírjának felújítását, és további gondozását. II. világháborús hősi halottunk 1944-ben, a veszprémi repülőtéren áldozta életét a Hazáért.

                    Évente ismétlődő rendszeres programjaink közé tartoznak a márciusi és novemberi „Családi estek”. A márciusi a Nőnaphoz, a novemberi az Erzsébet és Katalin bálokhoz kapcsolódik. Novemberben, Halottak napján gyertyát gyújtunk, és koszorúzunk elhunyt bajtársainkra emlékezve, a Központi Temetőben felállított kopjafánál. E megemlékezés közös a 69. Harckocsi Ezred Nyugdíjas és Baráti Körével. Decemberben tartjuk a „Katonaözvegyek és özvegy katonák karácsonyi találkozóját”

                    Támogatóink:  Honvédelmi Minisztérium, Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége, Honvédségi Klubok Országos Szövetsége, Nyugdíjasok Szervezeteinek Somogy Megyei Szövetsége, Somogy Megyei Idősügyi Tanács, Nagyatád Város Önkormányzata, Nagyatád Város Polgármestere, valamint jogelődeik. Esetenként a városban működő vállalkozók, az adójuk 1 százalékát felajánló magánszemélyek. Pénzügyi forrásaink döntő részét azonban a tagdíjbevételek, és a különböző pályázatokon nyert összegek adják.

                     Az elmúlt 26 évben számtalan elismerést kaptunk oklevelek, plakettek, festmények, különböző dísztárgyak formájában. Az adományozók elsősorban a már felsorolt támogatói körből kerültek ki. Médiaszerepléseink a megyei napilapban, a városi és megyei televízióban jelentek meg. Egy cikkünk jelent meg a „HOKOSZ HÍRLEVÉL”-ben az Egyesület 20 éves történetéről.

                      Terveink a jövőben: továbbra is fenntartani az Egyesületet, annak elsősorban érdekvédelmi céljait, tartalmassá tenni az Egyesület életét tevékenységét, és folyamatosan működtetni az Aradi Klubot. E tervek megvalósításához rendelkezünk a legfontosabbal: a Tagság Egyesületet megtartó szándékával.

Nagyatád, 2015. augusztus 10.

                                                                  Összeállította: Papp Géza nyá. szds.